Je Bitcoin investiční bublina, která dříve nebo později praskne, nebo je to skutečná příležitost? Mnoho investorů i zahraničních portálů, které hledají odpověď na tuto nelehkou otázku, odkazuje na tzv. s-křivku a logaritmický graf. Tyto nástroje podle nich dokazují, že se Bitcoin vyvíjí přirozeně a navíc prozrazují, kdy je kryptoměna nadhodnocená. Co přesně ale s-křivka popisuje, jak ji lze aplikovat na bitcoin, a jaké nedostatky má tato teorie?
S-křivka a logaritmický graf:
Na úvod trochu nudné, ale důležité teorie. Když se na trhu objeví nějaká nová technologie, lze na ni zpravidla aplikovat tzv. adopční S-křivku. Ta ukazuje, jak roste počet uživatelů dané technologie v závislosti na čase. Tuto teorii potvrdil například výzkum, který sledoval rozmach různých technologií v amerických domácnostech. Z výsledků bylo patrné, že podle s-křivky rostla popularita televizorů, ledniček, mikrovlnek, počítačů, mobilních telefonů, ale také internetu nebo samotné elektřiny (zdroj).
Rok 2017 byl pro kryptoměny divoký, ale z celkového hlediska úspěšný. Snad všechny kryptoměny včetně BTC dosáhly vysokého meziročního nárůstu. Otázkou ale je, zda se jednalo o přirozený vývoj, nebo o investiční bublinu. Pro posouzení lze využít graf s logaritmickou stupnicí. Tento graf nemá rovnoměrně rozloženou svislou osu, takže v něm vyniknou všechny skokové změny cen. Včetně těch, kdy měl bitcoin hodnotu několika dolarů nebo centů.
Jelikož je počet bitcoinů omezený, tak s rostoucí poptávkou po BTC roste i cena. Cena tedy z velké části kopíruje rostoucí zájem. Současný graf ceny bitcoinu připomíná nekompletní s-křivku. Klasický graf ukazuje, jak se cena ze začátku držela nízko a zvyšovala se pomalu. Pak náhle přišel bod zlomu a nastal výrazný růst. Oproti ideální s-křivce je růst hodně strmý, což ale nemá zas takový význam. U moderních technologií (internet/mobilní telefony), které se rozšiřují rychle, je ostatně adopční křivka vždy strmá.
Bitcoin jako investiční bublina?
V logaritmickém grafu je vidět, že hodnota bitcoinu je nyní mimo ideální pásmo. Je nad tímto pásmem. Trh se zkrátka přehřívá a hodnota BTC je výš, než by podle teorie s-křivky měla být. V budoucnu tak může přijít výrazný pád. To už se v minulosti dvakrát stalo, což je ostatně vidět v logaritmickém grafu bitcoinu. Dvakrát cena překročila horní hranici, ale pokaždé se vrátila zpět do vyznačeného pásma.
První investiční bublina přišla kolem roku 2011. Po uvedení BTC na burzu se cena během několika měsíců zvýšila z deseti centů na 35 dolarů. Následoval prudký pád na 2 dolary. Nejprve se hodnota zvýšila 350x, pak hlesla 15x.
Druhou investiční bublinu bitcoin zažil v roce 2013, kde jeho hodnota poprvé přesáhla 1000 dolarů. Cena nejprve vzrostla z cca 11 dolarů na 1100 dolarů, ale následující rok zase spadla na 200 dolarů. Růst byl tedy stonásobný a pokles pětinásobný.
Důležité je, že na konci každé investiční bubliny byl bitcoin na vyšší ceně, než před jejím začátkem. Růst byl v obou případech asi 20krát intenzivnější, než následující pád. Pokud tedy v roce 2017 vzrostl bitcoin z 1000 dolarů na necelých 20 tisíc dolarů, byl růst pouze dvacetinásobný. A to se asi jedné z předchozích investičních bublin ani zdaleka neblíží.
Logaritmický graf prozrazuje ještě jednu zajímavou věc. Trend v logaritmickém grafu je stále rostoucí a nevypadá to, že by se měl růst zpomalit. Bude-li tedy bitcoin růst podle s-křivky, tak se nachází v části lineárního růstu a jeho současná hodnota může být jen zlomkem konečné hodnoty.
Bitcoin za milion dolarů?
Málokdo si dovede nyní představit, že by hodnota 1 BTC přesáhla milion dolarů. Ale stejně tak bylo před lety nemyslitelné, že by vám někdo za bitcoin dal 1 dolar, nebo dokonce 1000 dolarů. A nyní už nám to přijde normální. V květnu 2010 byla hodnota BTC asi 0,01 USD, zatímco o sedm a půl let později byla cena 10 tisíc dolarů. To znamená, že bitcoin za zmiňované období zhodnotil milionkrát. K dosažení milionové hranice nyní stačí, aby se hodnota BTC zvýšila stokrát.
Na závěr ale uveďme jednu důležitou věc: S-křivka se aplikuje na nové technologie z globálního hlediska. Použít bychom ji tedy měli spíše na kryptoměny obecně, nikoliv na samotný Bitcoin. Bitcoin, jak jistě víte, není totiž jedinou kryptoměnou. A právě konkurenční kryptoměny mohou Bitcoin zcela pohřbít. Bitcoinová komunita totiž není schopna řešit problémy a nedostatky sítě rychle a efektivně. Bitcoin se proto neustále dělí (oddělením vznikl například Bitcoin Cash, Bitcoin Diamond…), problém s vysokými poplatky nebere konce a už nyní v síti čekají desítky tisíc transakcí na potvrzení. Výsledkem je, že nespokojení uživatelé a investoři přecházejí na jiné kryptoměny. Nezbývá než doufat, že se Bitcoin probere a využije plně svůj potenciál.