Bitfinex je Hongkongská internetová burza, která umožňuje obchodování s kryptoměnami. Burzovní služby Bitfinex poskytuje už od roku 2012, a i když společnost cílí především na americký trh, tak přijímá i evropské klienty. Na platformě najdete desítky kryptoměn včetně Bitcoinu, Etherea, Litecoinu, Monera či Ripple.
Kryptoměny lze u Bitfinexu obchodovat vůči americkému dolaru nebo bitcoinu. Méně známé kryptoměny lze obchodovat také proti Ethereu. Podle mnoha portálů (např. coinmarketcap, data.bitcoinity) je Bitfinex burza s největším objemem proobchodovaných bitcoinů na páru BTC/USD. Bitfinex se na celkovém tržním objemu BTC podílí obvykle více než 10 %.
Vklady a výběry peněz
Abyste mohli na burze obchodovat, tak na burzovní účet musíte poslat peníze. Vklady je možné provádět ve všech podporovaných kryptoměnách i v USD. Pro vklady a výběry v USD se ovšem nabízí pouze bankovní převod a od letošního roku je minimální vklad 10 tisíc dolarů. Bez tohoto vkladu vám Bitfinex neumožní obchodovat. Důvodem vysokého vkladu je extrémní nárůst počtu nových účtů, které systém Bitfinex nebyl schopný ustát.
Pro každou kryptoměnu i pro americký dolar se vám při registraci automaticky vytvoří virtuální peněženka. Pro vklad kryptoměn z osobní virtuální peněženky si adresu Bitfinex peněženky vygenerujete v záložce Deposit.
Bitfinex návod
Pro vytvoření nového účtu stačí vyplnit přihlašovací jméno, emailovou adresu a libovolné heslo. Ještě než se budete moci přihlásit k vašemu účtu, musíte potvrdit verifikační zprávu, kterou obdržíte na váš email. Abyste ale mohli nakupovat kryptoměny za tradiční měny a naopak, musíte účet nejprve verifikovat. Vyžaduje se také aktivace 2FA (dvoufaktorová autorizace), která zvyšuje bezpečnost účtu.
Verifikace účtu
Pro výběry peněz v tradičních měnách je nezbytná verifikace, která je poměrně rozsáhlá a důkladná. Nejprve musíte společnosti poskytnout osobní informace. Tyto informace se následně ověřují a proto Bitfinex vyžaduje kopie 2 průkazů (třeba občanského průkazu a pasu), kopii výpisu z bankovního účtu a kopii dokumentu, který potvrdí vaší adresu (třeba účet za energie). Nahrát musíte také podepsané prohlášení o pravosti uvedených údajů (šablonu stáhnete z webu Bitfinexu). Potvrzení dokumentů může trvat až 20 dní.
Výše zmiňovaná 2FA funguje tak, že kromě svého hesla musíte při přihlašování zadat ještě druhé heslo, které obdržíte zvolenou metodou. Pro 2FA se využívají buď fyzické tokeny (FIDO), zasílání kódu přes SMS zprávy (Twilio) nebo mobilní aplikace (Google Authenticator).
Obchodování u Bitfinex
Seznam měn k obchodování je uveden v záložce Trading v levém horním okraji. Platforma obsahuje panel s oblíbenými měnami (TICKERS), okno pro zadávání transakcí (ORDER FORM), výpis konta (BALANCES), graf měny (CHART) a seznamy probíhajících a ukončených transakcí. K dispozici je také řada nástrojů pro pokročilé a profesionální tradery. U grafu lze například měnit nejen styl zobrazení, ale také do něj můžete přidávat technické indikátory.
Při zadávání transakcí máte na výběr ze sedmi různých příkazů. U příkazu „Limit“ klient specifikuje, kolik měny a za jakou cenu chce nakoupit. Objednávka pak putuje na burzu mezi ostatní nabídky, kde čeká na realizaci. Příkaz „Market“ vyšle na burzu požadavek na okamžitý nákup bez upřesnění ceny. Objednávka se pak ihned spáruje s nejlepší dostupnou nabídkou.
Další příkazy slouží k automatickému uzavírání obchodních pozic (Stop, Trailing Stop) nebo ke specifikování ceny, za kterou jste ochotni nakupovat a prodávat (Stop-Limit). Zbývající příkaz „Fill or Kill“ funguje jako limit, který se na zvolené ceně buď okamžitě vyplní, nebo se zruší.
Zdroj: https://investplus.cz/investice/recenze-bitfinex-zkusenosti-s-krypto-burzou-navod-poplatky-diskuze/
Poplatky u Bitfinex
Vklady jsou zdarma vyjma bankovního převodu. U běžného převodu je poplatek 0,1 %, přičemž minimální poplatek je 20 USD. Při výběru peněz závisí poplatek na zvolené měně. Při expresní platbě (výběr bankovním převodem do 24 hodin) je poplatek 1 % z částky, minimálně však 20 USD.
Při obchodování závisí poplatek na tom, jestli na burze vytváříte likviditu (jsme Maker a platíte 0,1 %) nebo ji spotřebováváte (jste Taker a platíte 0,2 %). Aktivní klienti ale mohou dosáhnout na zvýhodněné poplatky. Splnění požadavků je ovšem pro většinu uživatelů nereálné. Snížení poplatků totiž začíná, až když zobchodujete alespoň půl milionu dolarů měsíčně. Nejnižší poplatky (maker 0 %, taker 0,1 %) jsou pro klienty, kteří zobchodují alespoň 30 milionů USD měsíčně.
OTC, Tether a obchodování na páku
Na žádost klientů zavedl Bitfinex obchodování přes OTC desk, který umožňuje uzavírat transakce s ostatními obchodníky, aniž by se záznamy zobrazovali ve veřejném seznamu. Za zprostředkování OTC transakce si Bitfinex účtuje poplatek 1 % od prodejce i kupujícího. Ověření uživatelé mohou využívat také technologii Tether, která umožňuje použití fiat měn na bitcoinovém blockchainu.
Zajímavou možností je obchodování na marži, při kterém lze využít finanční páku až 3:1. Klienti tak mohou obchodovat s pozicemi o trojnásobně větším objemu, než je jejich investice. To znamená, že ztráty i zisky jsou trojnásobné. Obchodování na páku je ale obchodování s vypůjčenými penězi. Proto se zde platí denní úrok (tzv. swapový poplatek). Tento poplatek získají obchodníci, kteří vám peníze vypůjčí. Ti z vybraných poplatků ovšem musí odvést 15 % Bitfinexu.
Provozující společnost a historie
Bitfinex funguje od roku 2012 a dnes patří mezi největší burzy virtuálních měn. Platformu provozuje společnost iFinex Inc. z Hong Kongu, o které se toho ovšem moc neví. Právě netransparentnost Bitfinexu je častým terčem kritiky.
V roce 2016 se stal Bitfinex terčem útoku hackerů, kteří z klientských účtů odcizili téměř 120 tisíc BTC v hodnotě přibližně 70 milionů USD. Ačkoliv se krádež týkala jen některých účtů, Bitfinex ztrátu rozmělnil mezi všechny uživatelské účty. Vzniklou ztrátu se pak burza rozhodla kompenzovat zavedením vlastních BFX tokenů. Každý uživatel dostal tokeny poměrně k vzniklé ztrátě a mohl je využít k obchodování nebo je odprodat zpět Bitfinexu. V dubnu 2017 Bitfinex bez podrobnějších informací pozastavil vklady a výběry v USD, což vyvolalo řadu spekulací o stabilitě společnosti. Od roku 2018 lze vkládat částky od 10 000 dolarů.
Bitfinex: zkušenosti a recenze
Událost z roku 2016 důvěrou uživatelů sice výrazně otřásla, nicméně přístup společnosti ke kompenzaci ztrát dal Bitfinexu druhou šanci. Bitfinex se snaží podobnému incidentu předcházet lepším zabezpečením. Klienti, kteří používají Bitfinex jako úložiště digitálních mincí, ale i přesto hodně riskují, což ostatně platí u každé burzy nebo směnárny.
Jakožto burza s početnou klientskou základnou má Bitfinex na internetu také mnoho recenzí a referencí. Tyto recenze jsou převážně kladné a vyzdvihují například nízké poplatky za transakce, pokročilou obchodní platformu nebo široké spektrum dostupných kryptoměn. Najdete ale i kritiku a stížnosti, které zejména v poslední době směřují na blokování USD plateb. Vzhledem k tomu, jaké množství kryptoměn se ale na burze každý den zobchoduje, je počet stížností prakticky zanedbatelný.
Základní údaje o burze
- Název: Bitfinex
- Typ: Kryptoměnová burza
- Provozovatel: iFinex Inc. (Hong Kong)
- Vznik: 2012
- Webová stránka: https://www.bitfinex.com/
- Podporované měny: USD
- Podporované kryptoměny: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Zcash, Monero, Ripple, NEO, EOS, IOTA, Dash, Bcash, Bitcoin Gold, Qtum, Santiment, ETP, OmiseGO, Aventus, Eidoo…
- Minimální velikost vkladu: bez limitu
- Limit pro obchodování: bez limitu
- Minimální velikost transakce: cca 10 až 25 USD (https://api.bitfinex.com/v1/symbols_details)
- Vklady/výběry: Bankovní převod, virtuální peněženky pro kryptoměny
- Poplatky: Za vklad bankovním převodem, za výběry, za transakce (0%-0,2 %)
- Čeština: Ne
- Podpora CZK: Ne