CryptoGold je investiční projekt německé společnosti, která se zabývá těžbou populárních kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Z-Coin, Dash a Ethereum). CryptoGold po celém světě provozuje těžařské farmy, kde si mohou lidé přes internet pronajmout výpočetní výkon. Přes CryptoGold si tak můžete pronajmout supervýkonný počítač na druhém konci světa, který vám bude těžit kryptoměny. Jak přesně ale CryptoGold funguje a jaká rizika s projektem souvisí?
CryptoGold peníze nevydělává

CryptoGold peníze klientům nevydělává. Je to pouze zprostředkovatel, který vám pronajme výpočetní výkon k těžbě kryptoměn. Veškerá rizika i příležitosti tak leží na straně klientů. Budou-li kryptoměny i nadále populární, pak má těžba smysl. Pokud ale těžba přestane být výnosná, tak investoři budou muset počítat ztráty.
Celý projekt funguje jednoduše. Investor si na webu koupí investiční balíček, čímž si vlastně pronajme výpočetní výkon k těžbě kryptoměn. K dispozici jsou investiční balíčky ve velikosti 50 dolarů až 5000 dolarů pro 5 různých kryptoměn: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Zcash a Dash. Čím vyšší je investovaná částka, tím vyšší je pronajatý těžební výkon a tím vyšší by tudíž měly být i zisky. Balíčky jsou doživotní a neplatí se u nich žádné další poplatky. Při nákupu prvního balíčku ovšem musíte zaplatit jednorázový poplatek 79 dolarů.
Doživotní těžba nemusí být doživotní
Ke klientům se dostane vždy jen část zisku. Druhá část zisku, který CryptoGold odečítá, pokrývá náklady spojené s těžbou (administrace, elektřina, chlazení…). Doživotní těžba znamená, že dokud zisky z těžby převyšují náklady, tak je těžba aktivní. Pokud by náklady na těžbu byly vyšší, než zisk z těžby, tak se balíček deaktivuje. Doživotní balíček tedy neznamená, že musí fungovat navždy.
Dalším z produktů CryptoGold je připravovaná kryptoměna Crypto-Gold Coin, která bude 100% krytá zlatem. Jeden Crypto-Gold Coin má mít hodnotu 1 gramu zlata a jejich držitelé budou moci své digitální mince kdykoliv směnit zpět za zlato.

Kdo stojí za projektem?
Na oficiálním webu nenajdete prakticky žádné informace o provozovateli ani žádné podrobnosti o nabízených produktech. Provozující společností je firma CryptoGold Limited a jediným kontaktním údajem je emailová adresa. Podstatně více informací poskytují online prezentace, které CryptoGold propagují. Informace v těchto prezentacích ovšem bývají nejednotné.
Firma údajně vznikla v roce 2016, ale s těžbou kryptoměn začala až v roce 2017. Společnost vlastní několik těžařských farem v USA a na Islandu. Některé zdroje uvádějí také Čínu nebo Švédsko. Oficiální sídlo společnosti je v Dubaji. Za vznikem společnosti stojí trojice Němců: Sascha Senft, Michael Bauer a současný generální ředitel Manmohan (Mao) Lal. Právě Mao Lal je výraznou osobností CryptoGold. Lal je autorem několika knih o zlatu a kryptoměnách a zakladatel mnoha společností (např. Deutsches Edelmetallhaus GmbH) zaměřených právě na zlato.
Pasivní příjem v podobě provizí
CryptoGold využívá rozsáhlý provizní program, díky kterému můžete vydělávat za investice členů, které do systému přivedete. Členství v provizním programu stojí 79 dolarů. To ale není vše. Následně musíte provést vlastní investici o minimální velikosti 50 dolarů. Abyste ovšem mohli dostávat provize za přivádění nových členů, tak musíte investovat alespoň 500 USD.
Jakmile aktivujete své místo v provizní struktuře, tak můžete začít rekrutovat nové členy. Přivedené členy pak rozdělujete do dvou větví (pravá a levá), čímž vytváříte vlastní binární strukturu. Ve struktuře sbíráte kredity, které pak směňujete za bitcoiny. Provizní program je poměrně složitý a s podobnými programy se setkáte velmi často u podvodných projektů. Nabízí se tak logická otázka: Není CryptoGold podvod?
Může být CryptoGold podvod?

Kritici CryptoGold upozorňují před několika varovnými signály. Tím prvním je minimum informací o provozovateli na oficiálním webu. Není zvykem, aby si klienti museli složitě dohledávat informace o tom, co kupují a kdo jim to vlastně nabízí. Za zmínku stojí bezesporu i to, že registrace je možná pouze přes osobní odkaz jiného člena. Na webu úplně chybí možnost registrace. A nakonec je tu výše zmiňovaný provizní systém, který prostě do podobných projektů nezapadá. Pravdou ale je, že tato marketingová strategie v internetovém prostředí funguje opravdu dobře.
CryptoGold jako podvod ale nevypadá. Neslibuje žádné konkrétní zhodnocení a varuje před riziky, což u podvodů nebývá zvykem. Některé prezentace uvádějí očekávaný měsíční výnos kolem 5 až 14 % a návratnost investice v rozmezí půl až jednoho roku. Tato čísla ovšem mohou být zavádějící. Mnoho prezentací totiž popisuje CryptoGold jako unikátní výdělečný projekt jen proto, aby autoři prezentací nalákali co nejvíce nových členů a získali za ně provize.
Projekt působí důvěryhodně především díky tomu, že za ním stojí skuteční lidé se skutečnými výsledky. Mnoho lidí také poukazuje na to, že projekt podpořil i úspěšný americký podnikatel a mentor JT Foxx. Ten navíc ředitele CryptoGold Mao Lala označil za svého obchodního partnera.