Existuje řada způsobů, jak získat Bitcoin. Některé vyžadují investici peněz, jiné investici času. Existují dokonce metody, kde získáte bitcoiny zcela zdarma. Tyto metody vám ovšem vydělají jen část bitcoinu, která mnohdy nemá hodnotu ani jednoho dolaru. Pojďme se podívat na jednotlivé způsoby, jak získat BTC a další kryptoměny.
Nejjednodušší způsob, jak získat Bitcoin – nákup
Vůbec nejběžnější způsob, jak získat BTC, je nákup přes internetové směnárny a burzy. Nákup Bitcoinu na burzách je o něco složitější než nákup přes směnárnu, ale také bývá mnohem levnější. Zatímco na burzách se poplatky pohybují v řádu desetin procent, na směnárnách kvůli nevýhodnému kurzu zaplatíte na poplatcích i přes 5 %. Přes směnárny ovšem můžete kupovat a prodávat BTC bez registrace a za české koruny. Naproti tomu burzy často vyžadují ověření totožnost, takže nákup nebude anonymní, a platbu v CZK podporuje burzy jen výjimečně (např. CoinMate nebo BitStock).
Zdroj: ForexNET
Obchodování s kryptoměnami
Lidé nakupují kryptoměny obvykle ze dvou důvodů: buď je chtějí aktivně využívat k placní na internetu, nebo nákup kryptoměn vnímají jako investici. Druhá uvedená skupina se pak dělí na dlouhodobé investory, kteří nakoupí kryptoměny a drží je po několik měsíců nebo let, a na intradenní obchodníky, kteří kryptoměny nakupují a prodávají v krátkých intervalech. Třeba i několikrát za den.
Obchodníci mají jednoduchý cíl: nakoupit kryptoměnu levně, počkat až její hodnota vzroste a pak ji se ziskem prodat. V praxi ovšem ziskové obchodování vyžaduje zkušenosti a dobrou obchodní strategii. Pro začátečníky není obchodování úplně vhodné, ale aktivním vzděláváním a cvičným obchodováním na demo účtu se může i ze začátečníka stát profesionál.
Těžba
Často vyzdvihovanou výhodou kryptoměn je decentralizace. Decentralizace mimo jiné znamená, že v síti neexistuje žádný nadřazený server, který by kontroloval transakce a zabezpečoval síť. Chod kryptoměnových sítí musí proto zajišťovat obyčejní uživatelé (tzv. těžaři) a to tak, že na svém počítači nechají běžet speciální program. Program zaznamenává informace v síti, validuje transakce a komunikuje s počítači ostatních těžařů.
Těžba bohužel není levná záležitost a žádný těžař nemá záruku, že se mu investované peníze vrátí. Konkrétně u Bitcoinu musí počítače těžařů provádět velké množství výpočtů, takže těžaři potřebují výkonný hardware. Významným faktorem je také cena za energie, kterou musí těžaři platit. Motivací pro těžaře jsou ovšem vysoké odměny. Nyní například za vytěžení bloku v síti Bitcoin dostanete 12,5 BTC, přičemž k vytěžení bloku dochází asi jednou za deset minut. Problém je v tom, že odměnu získá jen ten, kdo jako první blok vytěží. Ostatní mají smůlu a začínají těžit znovu s novým blokem. Netřeba tak zdůrazňovat, že bez vysoké počáteční investice a bez přístupu k levným energiím se těžba Bitcoinu už ani nevyplatí.
Těžařské pooly
Kdysi dávno bylo ziskové těžit i přes obyčejný stolní počítač, třeba pomocí procesoru nebo grafické karty. Jenže s rostoucí popularitou kryptoměn rostl také počet těžařů a tím pádem i nároky na těžbu. Už před několika lety se začaly formovat první uskupení těžařů, které na těžbě spolupracovaly a případné odměny si pak dělily. Podobné uskupení fungují i dnes, označují se jako těžařské pooly, a fungují opravdu jednoduše. Stačí si stáhnout program, který váš počítač synchronizuje s poolem a pak už jej pouze necháte pracovat.
BTC zdarma
Velmi populární jsou služby, kde můžete získat bitcoiny prakticky zdarma. Ve skutečnosti ovšem pomocí těchto služeb nevyděláte bitcoiny, ale jen zlomky bitcoinu. Reálně si pomocí těchto služeb můžete vydělat stovky nebo tisíce satoshi za týden, přičemž 1 satoshi = 0,000 000 01 BTC. V přepočtu na koruny si tak vyděláte maximálně pár korun za týden. Zbohatnout tímto způsobem se vám asi nepodaří, ale pokud si chcete bitcoin nezávazně otestovat, tak jsou služby pro BTC zdarma ideální.
Zdroj: InvestPlus.cz
Hraní her a Klikačky
Některé internetové portály vyplácejí odměny v BTC za zobrazování reklam. Tyto služby vám za každou zobrazenou reklamu, kterou musíte sledovat několik vteřin, vyplatí pár satoshi. Odměny jsou ovšem nízké, takže tímto způsobem určitě nezbohatnete. Naopak je velmi pravděpodobné, že se vám nezaplatí ani čas, který u zobrazování reklam strávíte. O něco zábavnější jsou různé počítačové hry a mobilní aplikace, kde hráči dostávají malé odměny v BTC za splnění různých úkolů. Ani zde ale nečekejte žádné vysoké odměny, ale spíše symbolické částky.
Faucety
Bitcoinové faucety fungují podobně jako klikačky. Místo sledování reklam ovšem stačí kliknout na jedno tlačítko a nárokovat si tím malou odměnu. Odměnu si můžete nárokovat vždy po uplynutí určité doby (např. po jedné hodině). Za jedno kliknutí ale dostanete jen miniaturní částku, která mnohdy nemá hodnotu ani jednoho centu. Známý faucet pro BTC je například freebitco.in, kde můžete vydělané peníze zhodnotit pomocí různých doplňkových her. Součástí faucetu je také loterie, kde se každý týden hraje o vysoké částky v BTC.
Masternodes a Proof-of-Stake, dividendy
U některých kryptoměn lze vydělávat také tím, že budete vlastnit co největší množství digitálních mincí. Například držitelé kryptoměny NEO dostávají pravidelné dividendy, podobně jako majitelé akcií. Nemalé peníze můžete vydělat také provozováním Masternodes nebo těžbou Proof-of-Stake. Tyto metody ovšem nelze využít u Bitcoinu, ale jen u některých konkurenčních kryptoměn.
U těžby Proof-of-Stake nezáleží na tom, jak výkonný počítač máte, ale kolik digitálních mincí dané kryptoměny vlastníte. Čím více mincí máte a čím déle je držíte, tím větší autoritu v síti máte a tím větší je šance, že těžba bloku připadne na vás. Za vytěžení bloku pak uživatel dostane poměrně vysokou odměnu. Obdobně fungují také masternodes. Provozovat masternode znamená, že necháte váš počítač non-stop pracovat ve prospěch kryptoměnové sítě. K provozování masternode musíte splnit mnoho požadavků (např. vlastnit určité množství dané kryptoměny), ale nepotřebujete supervýkonný počítač.